Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 03.12.2018 22:17:43 

Hovawart Akim

O plemeni

Hovawart je sebevědomý, bdělý, veselý, bezkonfliktní pes, připravený bránit rodinu pána a jeho majetek. Není přehnaně osrtý, je přítulný a milujíci děti. Do vysokého věku je hravý mazlíček a rodinný společník, který ovšem nikdy nezapomíná na roli hlídače a obránce.

Hovi je povahově velmi vyrovnaný, ale také citlivý na zacházení. Svého pána respektuje na základě vlídné důslednosti, nikoliv hrubosti a přílišné tvrdosti. Plemeno je učenlivé a poslušné a dobře se snáší s jinými psi i dětmi. Má vynikající paměť a je značně pohyblivý a vytrvalý.

Vzhledem ke své povaze je hovawart schopen jakéhokoliv výcviku. Je však třeba respektovat jeho povahové zvláštnosti a potom jsou výsledky přímo překvapující. Rozhodně se hovawart nehodí do rukou egoistickéh a tvrdého výcvikáře.

Základním činitelem úspěchu, více jak u kteréhokoliv jiného plemene, je navázání co nejužšího, přátelského kontaktu se psem a to ihned v počátcích. To vyžaduje laskavost, sebeovládání, vyrovnanost, ale i důslednost.

Dále je třeba brát v úvahu, že hovawart je plemeno psů, které později vyspívá a podle toho přizpůsobit postup výcviku. Pokud chceme ve výcviku něčeho dosáhnout, je ovšem nutné začít hned se štěnětem. Rozdíl ve výcviku štěněte a dospělého psa je jen v míře zatížení. I u štěněte musí být výcvik důsledný, i u dospělého psa musí být výcvik koncipován tak, aby psa bavil.

Odměnou bude temperamentní a radostné provádění výkonů.

Hovawart má zcela mimořádně vyvinuté vlohy pro pachové práce. V této disciplíně můžeme začít hned s malým štěnětem a rychle postupovat ke skvělým výkonům.

O velmi snadné ovladatelnosti byla již zmínka. Poněkud specifický přístup je však nutno volit při sportovním nácviku obrany vzhledem ke vrozeným povahovým vlastnostem hovawartů, především jejich nekompromisnímu obrannému pudu a většinou menšímu pudu kořistnickému.

Hovawarta lze připravit jako kvalitního služebního psa (řada psů má v ČR složenou zkoušku všestranného výcviku, v SRN je využíván policií), výborně lze jeho vrozené vlohy rozvíjet výcvikem záchranářským. Stopování, prohledávání i rozlehlých prostorů, vyhledávání v troskách, v lavinách i na vodě dělá hovawart pozoruhodně ochotně a rád. Hovawart je vhodný i pro využití jako pes ovčácký.

                      
                                černý se znaky                                     černý                                           plavý

 

TOPlist